Sustainable Fashion Day 2015 Reportáže

4. září 2015

Sustainable Fashion Day byl nezávislý event, který se konal v rámci Prague Fashion Weeku, v Českém centru v Rytířské ulici. Byla to jedinečná událost, která přiměla k zamyšlení určitě spoustu lidí.

Připravené tu byli zdravé dobroty pro každého.

Výstava Maasai Odyssey. Dokumentaci kmene Masajů zachytila slovenská fotografka Vladia Bajerovská, která s nimi strávila půl roku. Obdivuhodné.

Moderátorkou byla Petra Kruntorádová, moderovala také SvoboduNaŽivo a je zakladatelkou Pravého domácí časopisu, ten čtu ráda.

Kamila Boudová nám přiblížila, jak je módní průmysl špinavý a zvrácený. To, jak vypadá obchod s oblečením, je jen líbivá iluze. To, co se děje na pozadí a kam my běžně vůbec nevidíme, je doslova šílené, ať se jedná o pracovní podmínky, nekvalitní a nezdravé materiály nebo dopad na životní prostředí. To všechno lze naším spotřebitelským chováním změnit!

Pokud vás trápí, že bohatí bohatnou a chudí chudnou, fast fashion pro vás není volbou. – Kamila Boudová

Jaroslav Pašmik z VŠE se ujal tématu udržitelnosti. Je to komplexní téma a pokud byste se o něm chtěli dozvědět více, informace najdete tady. Doporučuji si přečíst celé, protože udržitelnost se týká celého konceptu bytí na naší planetě.

Proč účastníci přišli na SFD?

Hostem byl Holger Brodkorb s tématem Jak z konvenční značky udělat udržitelnou značku. Kamily krátké zamyšlení.

Panelová diskuze s hosty: Katarina Král, Eva Urbanová, Anna Stárková a Barbora Vilišová na téma Udržitelná móda na českém trhu.

Teorie o udržitelnosti bylo mnoho řečeno, ale je možné ji aplikovat skutečně do reality? Ano, jde to! Projekty jako Zachraň jídlo, Kokoza, Rekola, Auto*mat, Bezobalu, Zdrojovna, Ke kořenůmOpravárna to dokazují. Takových projektů je mnohem více, stačí hledat. Přesto doufám, že takových projektů bude ještě více přibývat.

Všichni žijeme na stejné planetě. Nepodkopávejme si sami nohy. To, jak jako civilizace zacházíme s přírodou, nám to zase vrátí. Ať už jde o používání pesticidů při pěstování ovoce a zeleniny, ale i bavlny nebo znečišťování vody a půdy chemikáliemi ve velkém. Otázka je, kdy se nám to všechno vrátí? Pesticidy nám to vrací velmi brzy. U vody to bude trvat déle, ale přijde to. A všechno je to jen kvůli bezohledné chamtivosti lidí. Podle mě peníze z velké části zastiňují pravou podstatu existence.

Lejla Abbasová na téma Věnování oblečení charitě. Je efektivní posílat kontejnery plné oblečení do chudých zemí a dostane se oblečení do rukou těm, kteří jej skutečně potřebují? Odpověď je bohužel spíše záporná.

Kamila Vodochodská nastínila, jak se v praxi vymanit z fast fashion, tedy tzv. rychlé módy. Největší myšlenka, kterou jsem si odnesla: Odměňujme se smysluplně, zajděme si raději na dobré kafe a zákusek místo toho, abychom nesmyslně kupovali oblečení, které pravděpodobně ani vůbec nepotřebujeme, navíc oblečení často právě z fast fashion, tedy levné a nekvalitní. Nepodporujme tento šílený koloběh.

Buy less choose well.

Hodně přínosný slide, který nám pomůže v našem spotřebitelském chování. Když si něco chceme koupit, skutečně to potřebujeme? Je dobré si dát alespoň týden na rozmyšlenou a bude nám to jasnější. A potřebujeme to nové? Pokud ne, sekáč je dobrá volba. A můžeme to sehnat férově, eticky? Když kupujeme v secondhandu, oblečení tak už svým způsobem recyklujeme. Nové oblečení koupit eticky na českém trhu není lehké a já sama v tom nemám pořád jasno.

S každou utracenou korunou volíte, jaký svět chcete mít.

Andrea Vémolová se svou kolegyní vysvětlovala, jaký je rozdíl přírodní kosmetiky v porovnání s běžnou v praxi. Byla tu i možnost koupit si oblečení z Win-Win shopu. Ať už používané či nové oblečení nabízejí přešité v originální kousky za férovou cenu. To mi přijde skvělé!

A nakonec nás čekalo promítání filmu The True Cost. Každému doporučuji to vidět. Je to pohled na oděvní průmysl v rozvojových zemí, takový pohled se nám běžně nenaskytne. Je to vlastně takové novodobé otroctví a dokument zachytil příběhy lidí, kteří takto žijí. Je potřeba to vidět! Jediný háček je v tom, že něco málo stojí shlédnutí dokumentu. V přepočtu je to asi 70 Kč, což za to rozhodně stojí, více info ke shlédnutí.

Pár fotek z fotokoutku:

Kami a Jaroslav s tykadlama =)

Součástí Sustainable Fashion Day byla výstava mých fotek na téma Udržitelný a minimalistický šatník. Děkuji také naší produkční Monice Kraftové za pomoc s výstavou. Ještě jednou také velké poděkování za tisk projektu patří Asociaci společenské odpovědnosti.

Fashion Revolution je konečně tady a je jen na vás, jestli se zapojíte a stanete se tak součástí řešení.

Pokud ještě nevíte, jak se vymanit z fast fashion a co to sustainable fashion vlastně znamená, mrkněte na www.slou.cz.

K zakončení článku mne nenapadá mě lepší, stručná věta k zamyšlení než je tato:

Žijme lépe, ne rychleji.

Vaše Nikol

Komentáře

Váš komentář vypadá jako spam. Buď děláte něco, co nemáte, nebo se náš hlídací robot hrozně spletl. Pokud myslíte, že to je chyba, tak nám prosím dejte vědět.
Na e-mail vám budou chodit upozornění na nové zprávy. Váš e-mail nebudeme nikde veřejně zobrazovat.
Nebo se přihlásit přes
 avatar
od

Hell yeah babes! This is one awesome report darling! <3 Merci <3

Linnette avatar
od

Díky Kam!