Svoboda NaŽivo 2015 – LaFabrika Reportáže

4. 6. 2015

První ze dvou dnů konference Svobody NaŽivo se konal v LaFabrice v pražských Holešovicích a já celou akci dokumentovala. Téma letošní Svobody byla Zodpovědnost aneb Jak podnikat, aby to bylo prospěšné nejenon vlasníkům, ale i ostatním lidem na planetě. Akci moderoval fotograf a novinář Jan Rybář a Petra Kruntorádová, šéfredaktorka Pravého domácího časopisu. Přednášejících byla spousta, od filosofů, klimatologů až po zakladatele zajímavých projektů. Mluvilo se i o globálním oteplování a že to nejsou jen řeči jsem věděla, ale asi hodně lidí to překvapilo. Procitnout mi nedávno pomohl jeden úžasný 13ti dílný dokument Cosmos – A Spacetime Odyssey, kde jeden díl je věnovaný právě oteplování, podívejte se na to video, našla jsem ho pro vás. Já ten dokument naprosto zbožňuju, ale o tom jindy. Pokud stále čtete, dále doporučuji číst pomaleji, následuje tolik myšlenek najednou, že i já se nad nimi musím pořád zastavovat.

Úplně nejvíc mne svými myšlenkami oslovila Kamila Boudová, módní revolucionářka, s tématem Udržitelné módy. A jelikož jsem slyšela rozhovor s Tomášem Hajzlerem, už jsem věděla, o čem to téma je. Podívejte se na něj a poznáte. Dává to smysl.

„Buďte součástí řešení, ne problému.“ – Kamila Boudová, módní revolucionářka

Paní Annu Struneckou pravděpodobně znáte, je buditelkou zodpovědného přístupu ke zdraví. Doma mám její knížku Doba jedová a od té doby, co jsem si ji přečetla, už jídlo například nedochucuji muškátových oříškem. Je to velmi vzdělaná paní a když jsem jí fotila u autogramiády, přesně věděla, když se nachomýtám kolem a že ji fotím. =) Myšlenka, kterou jsem si odnesla z přednášky o nevýchově od Katky Králové je ta, že mi přijde mi skvělé, když dítě v situaci, kde je bez rodičů, se samotné rozhodne tak, že rodič je na něj pyšný. Nechat děti přemýšlet o tom, aby sami byly zodpovědné. To je ta cesta. Anebo myšlenka z přednášky Mirky Kellovské o montessori vzdělávacím systému „Děti pracují ve škole tak, aby chyba byla přítel.“ To je tak silná myšlenka! Přestože vím, že bez chyb by nic nešlo a jen díky chybám se posuneme dál, vždy mě dokáží tak moc paralyzovat. Současné školství je postaveno úplně mimo dnešní dobu, a tak montessori systém mi dává obrovský smysl. K čemu nám je sbírat známky a diplomy? Děti a studenti se mají vzdělávat v tom, co je skutečně baví a ne jen kvůli tomu, že musí, že tak to systém vyžaduje a že to je vlastně normální. Ne, pro mě to není normální, ale než mi to došlo, tím systémem jsem si také prošla. Proč se tradiční škola snaží z dětí udělat jednoho jako druhého? Proč se děti nepodporují v tom, co jim opravdu jde a místo toho se apeluje, aby se zdokonalovali hlavně v tom, co jim nejde? To mi nedává smysl. A jak už Tomáš ve své knížce Peníze nebo život psal: „Pokud budeme učit veverky létat a orly šplhat, potom se jejich nadání nemůže nikdy rozvinout.“ Trefné! Tahle knížka mi opravdu otevřela oči, vřele doporučuju. Konečně jsem si pořídila i knížku Summerhill, příběh první demokratické školy na světě, a jsem odhodlaná se do tohoto tématu více ponořit. A až budu mít jednou děti, už teď vím, jak si přeji, aby se vzdělávaly.

No a obsluha v TaKavárna skvělá a tak usměvavá! Nedávno jsem poprvé byla přímo u nich v kavárně a byla jsem nadšená. Je to klubová kavárna Jedličkova ústavu. Musím k nim do kavárny zase zajít! Projekt Bezobalu, kdy si kupujete kvalitní suroviny do znovu použitelných obalů, mne fascinoval k dalšímu zamyšlení nad zbytečnými obaly, které si kupujeme s každou potravinou. Anebo Tomášova myšlenka, proč standardem nejsou biopotraviny a proč ostatní nenazýváme chemopotraviny? Zuzana Cabejšková ze Zaza bottles se zase snaží nastavit větší trend pití vody z vodovodu, držím jim palce. Petr Živý a pak i Andrea Moličová a Tomáš Jireček rozpohybovali publikum a byla sranda. A v neposlední řadě mne zaujala Nataša Foltánová a její projekt s šetrnými čistícími prostředky. Praní je pro mne španělskou vesnicí, ale našla jsem jejich web ekoalchymie, kde všechno vysvětlují. Další věc do mého TODOlistu. A o Vincentu Stanlym se zmíním v dalším článku. Další den Svobody NaŽivo byl totiž v Radlické sportovně, kde byla na programu diskuze právě s ním.

Nikdy jsem neměla ráda citáty, ale něco se ve mně změnilo a teď je často dokonce i vyhledávám:

„Děti pracují ve škole tak, aby chyba byla přítel.“ – Mirka Kellovská, ZŠ Montessori na Beránku

„Pokud budeme učit veverky létat a orly šplhat, potom se jejich nadání nemůže nikdy rozvinout.“
– Tomáš Hajzler, kniha Peníze nebo Život

„21. století bude stoletím zodpovědnosti, nebo nebude.“ – Gary Hamel

„Největší riziko pro firmu 21. století není konkurence, ale informovaný zákazník.“ – Gary Hamel

„Chceme zákazníka, který potřebuje naše oblečení, ne po něm pouze touží.“ – Vincent Stanley, Patagonia

Celé je to pro mne o tom, že přemýšlím nad tím, co kupuji (snažím se, ale taky nejsem dokonalá, to nikdo není). Každý máme volbu toho, co si kupujeme. Když vidím věrnostní a všelijaké bonusové karty, utíkám od nich. Nevím, proč bych si měla kupovat víc než potřebuju anebo sbírat rychle obrovské množství bodů, abych si mohla koupit levnější pánvičku. To ta pánvička vyjde ve výsledku docela draho, když k tomu kupujeme věci, co nepotřebujeme a to nemluvím o množství informací, které o nás díky kartám získávají. Mám v hlavně spoustu dalších myšlenek až se mi z toho točí hlava, tohle všechno bude ještě dlouhá cesta, ale stojí za to.

Původně jsem chtěla udělat krátký článek, ale najednou jsem zjistila, že mám toho tolik co říct. Pokud jste dočetli až sem a něco z toho, co jsem psala, vás zaujalo, ozvěte se, napište mi, budu ráda za zpětnou vazbu. Přijde mi skvělé poznávat lidi, kteří věci vnímají podobně jako já.

Ranní přípravy už od 6h, vše se stihlo.
cedulky připraveny
LaFabrika má několik vchodů, a tak u toho nesprávného informujeme, kam jít.
Katka Králová, zakladatelka Nevýchovy

A pak byl čas dát si nějaké dobroty – a že mizely rychle.

Kluci z TaKavárna
projekt Bezobalu
Martina Pavelková a Ondřej Veselý, propagátoři 1% pro planetu

Děkuju Tomáši Hajzlerovi a jeho týmu, že zorganizovali takovouto jedinečnou akci, která rozšířila obzory nejednomu účastníkovi a také za to, že jsem měla čest tuto akci dokumentovat.

Vaše Nikol

Komentáře

Váš komentář vypadá jako spam. Buď děláte něco, co nemáte, nebo se náš hlídací robot hrozně spletl. Pokud myslíte, že to je chyba, tak nám prosím dejte vědět.
Na e-mail vám budou chodit upozornění na nové zprávy. Váš e-mail nebudeme nikde veřejně zobrazovat.
Nebo se přihlásit přes
 avatar
od

Strona z nowościami to miejsce, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości i aktualności ze kraju oraz licznych dziedzin. Takie strony pozwalają szybki dostęp do aktualnych doniesień z różnych źródeł medialnych.

W sieci znajdziemy wiele portali z informacjami, ale należy poszukiwać takowych, które oferują aktualne wiadomości w szybki i łatwy do przeczytania sposób. Strony z aktualnościami różnią się między sobą także pod względem tematyki, oraz sposobu prezentacji wiadomości.

Dobry serwis informacyjny powinien być nie wyłącznie źródłem, ale także platformą, gdzie użytkownik może wymieniać swoimi poglądami i dyskutować na temat bieżących wydarzeń. Redaktorzy takich portali założyli liczne narzędzia, takie jak komentarze, które pozwalają na wymianę między użytkownikami.

Warto także zwrócić uwagę na to, że strony z wiadomościami często proponują inne opcje, takie jak biuletyn, alert o najważniejszych wydarzeniach czy aplikacje mobilne, które umożliwiają bezpośredni dostęp do informacji na komórce lub urządzeniu przenośnym.

Podsumowując, serwisy informacyjne to istotne narzędzia dla osób zainteresowanych najnowszymi wydarzeniami ze kraju i wielu dziedzin. Dlatego należy wybrać taką portal, który odpowie na nasze oczekiwania i umożliwi łatwy dostęp do aktualnych informacji.
W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na to, że portale informacyjne stanowią ważne narzędzie dla reklamy w internecie. Firmy mogą korzystać z takowych portali, aby dotrzeć do swojej wybranej grupy odbiorców i reklamować swoje produkty lub usługi.

Serwis informacyjny może być także miejscem, gdzie dziennikarze publikują swoje wypowiedzi i opinie na temat bieżących wydarzeń. Dzięki temu odbiorca ma dostępność do wielu punktów widzenia i może samodzielnie sformułować swoje zdanie na dany temat.

https://spisorganizacji.eu/

Należy jednak pamiętać, że nie każde strony informacyjne są godne zaufania. W sieci znajdują się także strony, które publikują niepotwierdzone wiadomości, co może prowadzić do dezinformacji. Dlatego warto zawsze sprawdzać źródło i wiarygodność informacji przed jej udostępnieniem lub wykorzystaniem.

 avatar
od

Portal informacyjny to platforma, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości i doniesienia ze regionu oraz rozmaitych kategorii. Takie witryny pozwalają szybki dostęp do aktualnych informacji z rozmaitych odcinków.

W sieci odnajdziemy wiele serwisów z aktualnościami, ale należy poszukiwać podobnych, które zapewniają świeże wiadomości w natychmiastowy i przejrzysty sposób. Portale z wiadomościami odróżniają się między sobą także pod względem dziedziny, jak i sposobu prezentacji materiałów.

Dobry portal informacyjny musi być nie jedynie źródłem, ale także miejsce, gdzie użytkownik może wymieniać swoimi przemyśleniami i dyskutować na temat bieżących sytuacji. Redaktorzy takich portali założyli różne narzędzia, takie jak dyskusje, które pozwalają na interakcję między czytelnikami.

Warto również zwrócić uwagę na to, że strony z wiadomościami często dostarczają dodatkowe funkcje, takie jak biuletyn, komunikaty o najważniejszych informacjach czy programy mobilne, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do wiadomości na smartfonie lub urządzeniu przenośnym.

Podsumowując, serwisy informacyjne to istotne narzędzia dla ludzi zainteresowanych bieżącymi informacjami ze świata i różnych kategorii. Dlatego warto wybrać takie portal, który zaspokoi nasze oczekiwania i pozwoli bezproblemowy dostęp do rzetelnych informacji.
W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na to, że serwisy informacyjne stanowią ważne narzędzie dla promocji w internecie. Firmy mogą wykorzystywać z podobnych portali, aby dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i reklamować swoje produkty lub usługi.

Portal informacyjny może być również miejscem, gdzie dziennikarze publikują swoje artykuły i opinie na temat aktualnych wydarzeń. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do różnych punktów widzenia i może samodzielnie sformułować swoje opinie na dany temat.

https://kominki-szczecin-24.eu/

Należy jednak pamiętać, że nie każde portale informacyjne są godne zaufania. W sieci znajdują się również serwisy, które wydają fałszywe wiadomości, co może prowadzić do dezinformacji. Dlatego warto zawsze sprawdzać źródło i wiarygodność informacji przed jej udostępnieniem lub wykorzystaniem.

 avatar
od

Serwis informacyjny to platforma, gdzie dostaniesz najnowsze wiadomości i doniesienia ze regionu oraz rozmaitych kategorii. Takie strony umożliwiają szybki dostęp do aktualnych doniesień z rozmaitych źródeł.

W sieci znajdziemy wiele stron z aktualnościami, ale należy poszukiwać podobnych, które zapewniają najnowsze informacje w bezpośredni i czytelny sposób. Serwisy z aktualnościami odróżniają się między sobą także jeśli chodzi o kategorii, jak i stylu ukazania informacji.

Dobry portal informacyjny musi być nie tylko źródłem wiedzy, ale także platformą, gdzie czytelnik może wymieniać swymi opiniami i dyskutować na temat bieżących wydarzenia. Autorzy takich portali założyli liczne narzędzia, takie jak forum, które pozwalają na wymianę między czytelnikami.

Warto również zwrócić uwagę na to, że serwisy informacyjne często proponują dodatkowe opcje, takie jak poczta, alert o najważniejszych informacjach czy aplikacje mobilne, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do informacji na telefonie lub urządzeniu przenośnym.

Podsumowując, strony informacyjne to niezbędne narzędzia dla ludzi zainteresowanych bieżącymi informacjami ze kraju i różnych dziedzin. Dlatego sugerujemy wybrać taki portal, który zaspokoi nasze oczekiwania i zapewni bezproblemowy dostęp do aktualnych informacji.
W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na to, że strony informacyjne są ważne narzędzie dla promocji w internecie. Firmy mogą wykorzystywać z takowych portali, aby osiągnąć do swojej docelowej grupy odbiorców i promować swoje produkty lub usługi.

Serwis informacyjny może być również miejscem, gdzie dziennikarze publikują swoje wypowiedzi i analizy na temat aktualnych wydarzeń. Dzięki temu użytkownik ma dostępność do różnych punktów widzenia i może samodzielnie określić swoje zdanie na dany temat.

https://transport-pianin-warszawa-tanio.eu/

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie portale informacyjne są wiarygodne. W sieci znajdują się również strony, które wydają nieprawdziwe wiadomości, co może prowadzić do pomieszania. Dlatego warto zawsze sprawdzać źródło i wiarygodność informacji przed jej udostępnieniem lub zastosowaniem.

 avatar
od

Strona z nowościami to miejsce, gdzie dostaniesz najnowsze wiadomości i aktualności ze kraju oraz licznych tematów. Takie portale umożliwiają szybki dostęp do rzetelnych informacji z różnych źródeł medialnych.

W sieci znajdziemy wiele portali z informacjami, ale sugerujemy poszukiwać podobnych, które zapewniają świeże doniesienia w szybki i łatwy do przeczytania sposób. Serwisy z aktualnościami wyróżniają się między sobą także pod względem kategorii, jak i formy przedstawienia materiałów.

Dobry serwis informacyjny powinien być nie jedynie źródłem, ale również miejsce, gdzie czytelnik może wymienić swymi poglądami i rozmawiać na temat bieżących wydarzeń. Autorzy takich portali założyli różne narzędzia, takie jak forum, które pozwalają na interakcję między czytelnikami.

Warto także zwrócić uwagę na to, że serwisy informacyjne często dostarczają dodatkowe funkcje, takie jak newsletter, komunikaty o najważniejszych informacjach czy narzędzia mobilne, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do doniesień na telefonie lub tablecie.

Podsumowując, serwisy informacyjne to ważne narzędzia dla ludzi zainteresowanych bieżącymi wiadomościami ze kraju i rozmaitych dziedzin. Dlatego warto wybrać taki portal, który odpowie na nasze oczekiwania i pozwoli łatwy dostęp do wiarygodnych informacji.
W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na to, że strony informacyjne stanowią ważne narzędzie dla marketingu w internecie. Firmy mogą wykorzystywać z takowych portali, aby osiągnąć do swojej celowej grupy odbiorców i promować swoje produkty lub usługi.

Portal informacyjny może być także miejscem, gdzie publicyści publikują swoje artykuły i oceny na temat aktualnych wydarzeń. Dzięki temu odbiorca ma dostępność do różnych punktów widzenia i może samodzielnie sprecyzować swoje opinie na dany temat.

https://odchudzanie-gorzow.eu/

Należy jednak pamiętać, że nie każde strony informacyjne są wiarygodne. W sieci znajdują się również portale, które wydają nieprawdziwe informacje, co może prowadzić do pomieszania. Dlatego warto zawsze sprawdzać źródło i wiarygodność informacji przed jej udostępnieniem lub wykorzystaniem.

 avatar
od

Strona z nowościami to platforma, gdzie dostaniesz najnowsze wiadomości i doniesienia ze kraju oraz wielu dziedzin. Takie witryny umożliwiają łatwy dostęp do aktualnych informacji z różnych odcinków.

W sieci odnajdziemy wiele stron z wiadomościami, ale należy poszukiwać takowych, które zapewniają najnowsze wiadomości w bezpośredni i czytelny sposób. Strony z aktualnościami wyróżniają się między sobą także pod względem tematyki, jak i formy przedstawienia informacji.

Dobry strona informacyjny powinien być nie wyłącznie źródłem, ale także platformą, gdzie odbiorca może wymieniać się swymi opiniami i omawiać na temat ostatnich sytuacji. Właściciele takich portali stworzyli liczne narzędzia, takie jak forum, które pozwalają na interakcję między czytelnikami.

Warto również zwrócić uwagę na to, że serwisy z wiadomościami często dostarczają dodatkowe usługi, takie jak biuletyn, komunikaty o najważniejszych aktualnościach czy aplikacje mobilne, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do doniesień na smartfonie lub urządzeniu przenośnym.

Podsumowując, strony informacyjne to ważne narzędzia dla czytelników zainteresowanych najnowszymi informacjami ze regionu i wielu dziedzin. Dlatego warto wybrać takie portal, który spełni nasze oczekiwania i umożliwi łatwy dostęp do rzetelnych informacji.
W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na to, że portale informacyjne są ważne narzędzie dla marketingu w internecie. Firmy mogą korzystać z takich portali, aby docierać do swojej celowej grupy odbiorców i wypromować swoje produkty lub usługi.

Serwis informacyjny może być również miejscem, gdzie reporterzy publikują swoje artykuły i analizy na temat aktualnych wydarzeń. Dzięki temu czytelnik ma dostęp do wielu punktów widzenia i może samodzielnie określić swoje zdanie na dany temat.

https://fizjoterapeuta-uroginekologiczny-poznan.eu/

Należy jednak pamiętać, że nie każde strony informacyjne są godne zaufania. W sieci znajdują się także serwisy, które wydają fałszywe doniesienia, co może prowadzić do mylenia. Dlatego warto zawsze sprawdzać źródło i wiarygodność informacji przed jej udostępnieniem lub zastosowaniem.