Svatební průvodce Jak na svatbu přesně podle sebe

Naplánovat si svatbu může znít jednoduše i složitě zároveň. Sepsala jsem pro vás přehledného průvodce, který obsahuje 15 oblastí, které je fajn mít na paměti, ať už organizujete svatbu malou nebo velkou. Načerpejte inspiraci, jakou cestou se můžete vydat.

Jako svatební fotografka jsem stihla posbírat spoustu informací a navíc si tím plánováním aktuálně procházím, tak jsem se rozhodla s vámi o své myšlenky podělit. Připravte čaj nebo kafíčko a směle do čtení.

SVATEBNÍ PRŮVODCE:

Jak na svatbu přesně podle sebe

CO DĚLÁ SVATBU SVATBOU

Vcelku zajímavá otázka je, co pro nás svatba představuje. Někdy v záplavě fotek těch nejnádhernějších dekorací si můžeme pomyslet, že právě o tom ty svatby jsou. Dekorace jsou jen to pozlátko a nezaručují skvělou atmosféru. Svatby jsou především o lidech, o vzájemných vztazích a emocích z toho plynoucích, o tom, jak se maminka rozpláče radostí, o tom, jak tatínek nervózně pronáší vtipný přípitek, nebo třeba o tom, jak babička protančí lodičky na parketu.

 

SVATBA PODLE SEBE

Každý pár chce mít tu nejpohádkovější svatbu. Jenže co pro nás znamená „pohádková“? Pro každého úplně něco jiného a neexistuje na to žádný přesný návod.

Když se zaposloucháme do sebe, přesně přijdeme na to, co opravdu chceme.

Často cítím, že je na snoubence vyvíjený tlak ze strany rodiny, protože ta má jinou představu o svatbě. Je to jakýsi střet generací a zvyků. Není to příjemná situace, ale podle mě je důležité si uvědomit, že ten den jen hlavně o nich dvou. Svatba je oslava lásky, oslava nevěsty a ženicha, kteří si chtějí den užít se svými blízkými způsobem, který je jim nejpříjemnější. Báječné je mít celý den zařízený podle své volby – ať už jde o šaty, místo svatby, hudbu, zábavu a hlavně zvyky. A doporučuju zapomenout na všechny zvyklosti „co by se mělo“. Žijeme v naprosto úžasné době, kde naše limity určuje jen naše představivost.

Už jen to, jaký máme životní styl a jací sami jsme, nám napovídá, jaká svatba bude pro nás ta nejmilejší.

 

1. Rozpočet na svatbu

Někdo si platí svatbu kompletně sám, někdy se chtějí rodiče podílet. Každý z nás má jiné vstupní zdroje. Co si budeme povídat, od rozpočtu se odvíjí celá svatba. Právě tady je důležité si říct, na čem určitě šetřit nebudete a z čeho jste ochotni ustoupit. Je fajn mít v rozpočtu rezervu alespoň 20%, aby vás nečekané výdaje nezaskočily a byli jste na ně připraveni.

 

2. Počet hostů

S kým chcete svatbu sdílet? Pokud preferujete velké svatby a máte na to rozpočet, není co řešit. Pokud máte rádi menší svatby, má rada (ačkoliv nesnadná) zní: Pozvěte jen ty, se kterými chcete prožít váš den, užít si ho a radovat se společně. O tom je celá svatba.

Napište si seznam hostů a doplňte ho o informace, zda se lidé účastní obřadu, hostiny a jestli jim zajistíte přespání. Získáte nezbytný přehled, kolik jídla a lůžek zajistit.

 

3. Místo obřadu a hostiny

Kde chcete mít obřad? Máte raději přírodu či obřadní sály? Jaká místa jsou vašim srdcím nejbližší? Ať už divoká příroda, park, statek, kostel, zámek, hrad, atd. Jaké konkrétní místo je pro vás to nejkouzelnější? Třeba vás to místo už dávno uchvátilo, zapátrejte v paměti než začnete hledat místa, která neznáte.

Mít hostinu blízko místu obřadu je velká výhoda. Obecně platí, čím méně přejezdů, tím méně stresu. Je možnost mít hostinu v blízkosti místa obřadu? Hosté jsou po obřadu zpravidla hladoví a nemívají náladu se společně fotit, ale příslib brzkého občerstvení by jim mohl dodat motivaci. :)

 

4. Průběh obřadu

Běžné je mít formální obřad s oficiálním oddávajícím, ale napadlo vás, že je i jiná možnost? Oddat vás může někdo z vašich blízkých a formálně se podepsat na úřadě můžete dříve či později. Asi netřeba dodávat, že neformální obřady bývají více emocionální. Vzájemné sliby nevěsty a ženicha jsou krásnou součástí obřadu, které zajistí, že kapesník bude potřebovat skoro každý.

 

5. Hostina

Chcete si zajistit hostinu v restauraci, anebo svépomocí? Pokud si jídlo zajistíte sami, nezapomeňte si sehnat dostatek nádobí. Preferujete klasické servírování anebo raut? Na jaké dobrotě si ve svůj svatební den chcete pochutnat? A představte si to konkrétně i s ročním obdobím, ve kterém se bude svatba konat. Třeba přijdete na to, že v létě na ten váš oblíbený guláš možná chuť mít nebudete a místo toho vymyslíte více odlehčená, sezónní jídla.

 

6. Svatební oznámení

Svatební oznámení je milý způsob, jak oficiálně pozvat hosty a seznámit je s nejdůležitějšími informacemi jako jsou termín, místo, program, co s sebou, co na sebe nebo třeba tipy, co darovat, pokud budou chtít. Je třeba ho vůbec mít? A když už, je nutné ho tisknout? Pokud oznámení nebudete chtít tvořit, protože to pro vás není prioritní, pak organizační informace pošlete hostům třeba mailem. Hlavně najděte cestu, jak je informovat o všem důležitém.

Jste schopni si oznámení vyrobit svépomocí, ať už v grafickém programu anebo namalovat či nakreslit sami a následně nakopírovat, anebo se radši obrátíte na někoho blízkého, kdo je výtvarně nadaný, nebo přímo na profíka? Možná je pro vás zlatá střední cesta najít na internetu předpřipravené vzory? Volba je na vás.

Jak by takové svatební oznámení mohlo vypadat? Pokud máte rádi vše sladěné, jako já, doporučuju, aby oznámení mělo náladu, jakou chcete, aby měla i vaše svatba. Inspirovat se tak můžete květinami, které chcete na svatbě, jejich barvami, kresbami objektů z prostředí, kde se svatba uskuteční. Skvělý je na to Pinterest.

 

7. Prstýnky

Někdo si nechá prstýnky vyrobit přímo na míru v jedinečném tvaru, někomu stačí si vybrat z již vyrobených. Někdo dokonce předem ví, že prsten nosit nebude, tak si může koupit třeba levný stříbrný. Někdo preferuje zlato žluté, jiný bílé. Někdo zlato nechce vůbec a zvolí dřevo, beton nebo chirurgickou ocel. Jiný by měl rád prstýnek zkrášlený o diamant. Každá volba je správná a každý materiál má své výhody a nevýhody, doporučuju vygooglit. Oblíbené je vyrytí jména toho druhého s datumem svatby do prstýnku. Klasický prstýnek může nahradit i tetování.

A někdo do svatby nestihne prstýnek sehnat anebo se ještě vyrábí. Svět se taky neboří. Stačí zachovat chladnou hlavu, nadhled a objevit v sobě tvořivost a provizorní prstýnek si vyrobit sám, ať už z drátku či větvičky.

 

8. Oblečení

Nedůležitější je se v oblečení po celý den cítit pohodlně a sebevědomě. Vybírejte kousky, které budou barvou i střihem reflektovat takový váš pocit. Nevolte extravagantní střihy oblečení a doplňky, pokud by to pro vás znamenalo vyjít z komfortní zóny.

Vaše svatební šaty mohou mít jakoukoliv barvu budete chtít. Když zabrousíte na Pinterest, určitě najdete střihy vašemu srdci nejbližší. Realita může být úplně odlišná a vyplatí se najít si vlastní švadlenku nebo svatební salón, který vám připraví šaty na míru.

A co ženichovi na sebe? To, v čem se cítí dobře. Nemusí se držet zajetých kolejí a volit vždy oblek včetně saka. Obzvlášť v létě si oddychne, že se v něm nemusí potit. Skvělou variantou jsou i vesty k obleku anebo ležérní svetřík. A čím to doplnit? Kravatou, motýlkem anebo ničím? To už je na vás. Každá volba je správná.

Stanovili jste si barvy, do kterých chcete ladit celou svatbu? Můžete požádat hosty, aby se také barevně sladili. Stejně tak družičky/kamarádky oblečené do podobných šatů, budou vypadat skvěle! Pokud máte nějaké tipy pro hosty, jak se obléknout, můžete je o tom informovat třeba ve svatebním oznámení. Kupříkladu, že u pánů není podmínka sako a že dámy by mohly přijít v šatech či sukních.

 

9. Dokumentování svatby

Svatba je doslova milník, pár okamžiků vás posune najednou do jiné životní etapy. Je to událost, kterou si budete připomínat celý život, ať už prostřednictvím fotek nebo videa. Otázkou pro vás je, jakou kvalitu a způsob zachycení preferujete. Rádi byste fotografa nebo i kameramana?

Jak vybrat správného fotografa či kameramana na vaší svatbu? Indície, že jste našli toho vašeho jsou následující:

  1. jste nadšení z jeho tvorby
  2. viděli jste zachycenou celou svatbu, ne jen ukázku z tvorby a jste stále nadšení
  3. rozumíte si s ním po lidské stránce a je vám blízký způsob, jakým se projevuje, ať už na webu, sociálních sítích a hlavně na živo na osobní schůzce (to je zásadní bod)
  4. akceptujete jeho ceník, protože reflektuje jeho zkušenosti, schopnosti i techniku
  5. má volno ve váš termín :)

V době sociálních sítí a všudypřítomných telefonů se stal trendem tzv. unplugged wedding. Jde o to, že jediný, kdo svatbu fotí či natáčí, je profík, kterého jste si objednali. Hosty požádejte, aby vaši svatbu nedokumentovali a to z prostých důvodů: aby si všichni vychutnali svatbu opravdu na živo, aby nepřemýšleli, jestli telefonem stihli vyfotit to, co chtěli, aby ihned nedávali fotky na sociální sítě. Ještě jeden bonus to má: váš fotograf či kameraman vás za to bude zbožňovat, protože mu při obřadu nebude váš strejda s foťákem skákat do záběru, a protože vaši přátelé nebudou držet telefon a fotit vás.

Pokud hledáte fotografa a cítíte, že bych pro vás mohla být ta pravá, napište mi.

 

10. Organizování svatby

Svatbu si můžeme organizovat sami, požádat kamarádku či kamarády anebo si objednat svatební agenturu. Vše má své pro i proti a záleží hlavně na velikosti svatby.

Svatební agentura je skvělá volba, když potřebujete zorganizovat větší počet lidí. Profesionální svatební organizátorka má mraky zkušeností, a tak si můžete být jisti, že jakýkoliv nečekaný problém, který by se objevil, s přehledem vyřeší a je pro novomanžele velkou oporou. U svateb, kde jsou přejezdy z místa na místo, kde je více hostů, kde chcete mít naplánovaný přesně harmonogram, se profík skutečně hodí.

Pokud organizace svatby bude spočívat na kamarádce, ušetříte na rozpočtu, ale svatbu si nejspíše neužije naplno. Musí být neustále ve střehu. Pravděpodobně nebude mít dostatek zkušeností, ale pokud nepotřebujete mít vše perfektní, nebude vám to vadit.

Další variantou je, že si menší svatbu může zorganizovat i sama nevěsta, v tom případě je skvělé pověřit menšími úkoly přátele, určitě vám rádi pomohou. Na nevěstě by nemělo záviset všechno, jinak by celý den byla ve stresu a neužila si den podle sebe.

Napadlo vás, že celý den nemusíte mít zorganizovaný přesně na čas? Neustále si s tou myšlenkou pohrávám. Někdy mi přijde vše tak moc naplánované, že se s jistotou něco zpozdí a vy máte negativní myšlenky a pocit si někam pospíšit, stihnout to. Co ale kdyby kromě obřadu nebylo nic časově naplánované? Anebo když už, tak pouze orientačně? Prostě by to plynulo, jak byste cítili. Vnímám, že nejdůležitější na svatbě je být teď a tady, nikam nespěchat, protože není důvod. Ten den si máme užít, tak by bylo nesmyslné se něčím stresovat a spěchat.

 

11. Svatební dekorace

Je krásné si dát záležet s vytvořením svatebních dekorací, ale stále jsou jen jakési pozlátko svatby. Nicméně dekorace napomohou k báječné atmosféře. Inspirujte se tím, co máte sami rádi. Váš životní styl o vás říká spoustu. Podívejte se, jak máte zařízené bydlení, to vás může navést.

Svatbu můžete ladit do vámi vybraných barev a požádat hosty, aby sladili barevně své oblečení. Květiny dodají svatbě svěžest. Vybrat si můžete dokonce i z českých, ekologicky pěstovaných květin. Anebo si je zajistíte sami, když si před svatebním dnem uděláte třeba i s přáteli procházku na pole a natrháte luční kvítí. Na dekorace můžete využít poklady v lese, jako šišky, mech, větvičky s jehličím, prostě to, co vás cvrnkne do nosu jako tři oříšky.

 

12. Hudba

V průběhu celého dne dotváří hudba atmosféru a to neskutečně moc! Obzvlášť před, na i po obřadu. Zažila jsem spoustu svateb a tam, kde byla ve skvělý čas puštěná skvělá hudba, jsem měla doslova husí kůži a chtělo se mi, jak už to tak mám, brečet. To byla atmosféra! Přeju jí moc všem! Nepodceňujme naplánování hudby, ať je to živá hudba, DJ anebo kamarád s reproduktorem..

 

13. Dárky

Nebojte si říct, z jakých dárků byste měli radost. Hosté ocení, že nebudou muset nic vymýšlet. Pokud byste si přáli být obdarováni hmotnými dárky, skvělým řešením může být sdílený excel na google dokumentech, kde si lidé budou dárky zabírat. Čím konkrétnější budete a doplníte i link, kde dárek pořídí, tím si můžete si být jistí, že dostanete přesně to, co si přejete. Pokud by vás naopak potěšilo dostat finanční dar, pak hosty potěší, když budou vědět, že vám přispějí na svatební cestu, auto, zabydlení v nové domácnosti anebo třeba na svatbu samotnou. Sdělit jim to můžete třeba na svatebním oznámení.

 

14. Zábava

Energie celé svatby číší především z emocí lidí a zábavy. Jak trávíte oslavy s rodinou a přáteli? To je nejlepší nápověda, jakou vymyslet zábavu na svatbě. Někdy není špatné mít v rukávu pár es, které hosty přimějí k tomu, aby se hýbnuli ze svého teplého místečka a začali konverzaci s někým jiným. Děti ocení třeba trampolínu. Pokud máte mezi hosty showmeny, možná ani žádnou zábavu nebude třeba chystat. :) Anebo se vám může stát, že část zábavy budete mít jako překvapení od přátel a to bývá velká sranda!

 

15. Počasí

Počasí je vždy velká neznámá. Můžeme dopředu vyslat přání, bezmezně v něj věřit, což je podle mě základem úspěchu. Co je ještě důležitější, je mít otevřenou mysl a nenechat si zkazit den deštěm, větrem ani bouřkou. Vždyť i ty mají jedinečnou atmosféru. Věřím, ať se v den svatby projeví počasí jakkoliv, má to tak být. Svatba se nikdy nemůže zrealizovat stejně jako se perfektně naplánuje a v tom je to jedinečné a opravdové.

Přeji všem budoucím nevěstám a ženichům, ať mají štěstí na milé lidi kolem celého zařizování svatby. Aby to, co si naplánují, se jim také splnilo a aby se celý život tetelili radostí nejen při vzpomínce na svou svatbu. Držím vám palce na společnou cestu životem.

P.S.: Ta černobílá fotka s prstýnkem nahoře ve článku je autentická z mého zasnoubení.

Vaše Nikol